Biografia
Chris SCHITTULLI
(czyt. Skituli) Wokalista (baryton Martin), kompozytor, aranżer, producent muzyczny, tłumacz, osobowość sceniczna.
Dyplomowany trener wokalny, przedstawiciel paryskiej szkoły Pédagogie Richard Cross w Polsce.
Przeszło 30 lat na scenie. Piosenka aktorska, poezja, jazz, pop i bel canto. Od 2015 roku w Polsce.
Ambasador francuskiej piosenki w Polsce i polskiej po francusku.
Współpracuje z wybitnymi twórcami i instrumentalistami w Polsce, m.in. z Jackiem Cyganem, Anną Jurksztowicz, Wiesławem Prządka, Bohdanem Jarmołowicz, Zbigniewie Wrombel, Rafałem Karasiewiczem, Dominikiem Bukowskim, Andrzejem Mazurkiem, Bogdanem Tchórzewskim, etc. Współzałożyciel Fundacji MCS Kultura, promującej kulturę francuską i polską za granicą Twórca wyjątkowych projektów kulturalnych m.in. Przybora i Wasowski po francusku, Mały Trójkącik Weimarski, Cygan po francusku.
W lutym 2020, wystąpił przed Prezydentem Francji Emmanuelem Macron podczas jego oficjalnej wizyty w Polsce.
„Po przyjeździe do Polski zainteresowałem się od razu polskim dziedzictwem muzycznym. Moją uwagę zwróciły przepiękne melodie i pomyślałem, że teksty muszą być równie cudowne. Zacząłem tłumaczyć polskie piosenki i wykonywać je, także we Francji, przez co stałem się poniekąd ambasadorem polskich piosenek po francusku. Od kiedy mieszkam w Polsce szczególnego znaczenia nabrał dla mnie most kulturowy między Francją a Polską, to mój sposób na nawiązanie relacji między nami, muzyka jest uniwersalna” – Chris Schittulli.
Francuz o włoskich korzeniach pochodzący z Grenoble.
Dla swojej żony Polki przeprowadził się z Francji do Warszawy, gdzie obecnie mieszka i rozwija swoją karierę muzyczną.
Artysta o niepowtarzalnej scenicznej charyzmie i wyjątkowym głosie. Muzyka towarzyszyła mu od dziecka, ale dopiero w wieku 17 lat Chris zdecydował się rozpocząć naukę śpiewu. Prowadzili go m.in. światowej sławy baryton Mark Pancek oraz Thierry Peala, uznany wokalista jazzowy. Przygoda z bel canto pozwoliła mu na tworzenie muzyki pełnej ekspresji, uczuć i emocji. Chris z łatwością porusza się w szerokim repertuarze pop, jazz, rock, pop-opera, piosenki autorskiej czy poezji śpiewanej.
Przez wiele lat kształcił się pod okiem Richarda Crossa, jednego z najwybitniejszych trenerów wokalnych we Francji. W latach 2008 – 2013 roku uczęszczał do paryskiej szkoły śpiewu Pédagogie de Richard Cross, której dyplom dał mu podstawę do dalszego rozwijania pasji pedagoga śpiewu.
Od 2022 roku prowadzi oddział paryskiej Szkoły w Polsce dzieląc się wiedzą i metodą której jest wierny od lat.
Współzałożyciel i wokalista francuskiej grupy muzycznej DIVINO, znanej z repertuaru pop-opera.
Jego francuska wersja piosenki Andrzeja Zauchy „C’est la vie – Paryż z pocztówki” zaowocowała współpracą z Jackiem Cyganem i dała początek polskiemu projektowi J. Cygan po francusku i Małemu Trójkącikowi Weimarskiemu, polsko-francusko-niemieckiemu projektowi dla dzieci.
„C’est la vie” rozpoczęło się przygodę z tłumaczeniem tekstów polskich twórców i mistrzów, które dotąd nie doczekały się wersji francuskich. Chris tłumaczy na język francuski i interpretuje teksty polskich Mistrzów takich jak Jacek Cygan, Jeremi Przybora, Agnieszka Osiecka czy Julian Tuwim.
Współpracuje z wieloma orkiestrami i grupami muzycznymi we Francji i w Polsce. Występował m.in.
w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie, z Płocką Orkiestrą Symfoniczną im. Witolda Lutosławskiego w Płocku pod dyrekcją Bohdana Jarmołowocza, z Silesian Art Collective Orkiestra pod dyrekcją Mateusza Walacha w Krynicy-Zdrój.
Współpracuje z wybitnymi polskimi instrumentalistami, tj. Wiesław Prządka, Bogdan Hołownia, Piotr Wrombel, Rafał Karasiewicz, Jarek Małys, Hadrian Filip Tabęcki, Witold Cisło, Robert Murakowski, Robert Majewski, Zbigniew Wrombel, Andrzej Mazurek, Piotr Rodowicz, Sebastian Wypych, etc…
W 2017 roku we współpracy z Bogdanem Hołownią wydał w Polsce płytę C’est si bon (2017) stanowiącą ukłon w stronę polskich i francuskich mistrzów piosenki.
W 2022 roku we współpracy z René Koelblen i Wiesławem Prządka odbyła się polska i francuska premiera projektu muzycznego Przybora & Wasowski à Paris, promującego twórczość polskich Mistrzów po francusku.
W lutym 2020 roku wystąpił przed Prezydentem Emmanuelem Macron podczas jego oficjalnej wizyty w Polsce.